Boards and Committees

Boards and Committees

Full list of 2019 Committees and Members

Below is more information on various Committees of Council.

NOTE: Mayor George Bridge, an Ex-Officio member on all Committees.

TERM: Unless otherwise noted members are appointed for terms from date of adoption of the approving By-law for Schedule “A” until the end of the Council term to which the appointment applies.


Accessibility Committee:  

Information Group with Wellington County to provide information to Council on implementation of Provincial Accessibility Legislation.

Matthew Lubbers, Accessibility Coordinator


Clifford Jamesway Manor Representative: 

Non-Profit Housing Corporation responsible for residential facility in Clifford.

Councillor Jean Anderson
Dianne Lawless


Committee of Adjustment:

Quasi-judicial Board responsible for minor variances, change or expansion of non-conforming uses and other matters as provided for under the Planning Act.

All of Council, Mayor George Bridge, (Chair)
Annilene McRobb- Secretary
Gordon Duff - Alternate Secretary


Clifford

Clifford Revitalization Committee:

Provides advice to the Economic Development Committee regarding community development initiatives in the Clifford urban area.

Councillor Mark MacKenzie
Jerrica Li
Isabel Senek
Don Senek
Craig Thompson
Karen Dowler
Nick Oleksandriw
Wesley Bates
Hope Reidt
Lori Stever
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Harriston DRC logo

Harriston Revitalization Committee: 

Provides advice to the Economic Development Committee regarding community development initiatives in the Harriston urban area.

Councillor Geoff Gunson
John Mock
Randy Martin
Tony Tsotros
Geoff Gunson
Lisa Leslie
Ken Rogers
Cheryl Bell
Raissa Rogers
Johnathon Harvey
Matt Smith
Jackie Harris
Andy Pridham
Glen Hall
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Palmerston DRC logo

Palmerston Revitalization Committee:

Provides advice to Economic Development Committee regarding community development initiatives in the Palmerston urban area.

Councillor Ron Elliott
JoAnne Caughill
Bob McEachern
Connie Robinson
Barbara Burrows
Susan Forbes
Wayne Martin
Paul Brown
Terry Cormack
Scott Norman
Angie Christensen
Buzz Beir
Ron Taggart
Lisa Shantz
Sherry-Lynn McRobb
Trish Norman
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Treasures of Minto

Cultural Roundtable:

Provides information and advice to Council regarding implementation of the Cultural Plan and general cultural development activities in the Town.

Councillor Mark MacKenzie
Councillor Jean Anderson
Peggy Raftis
Caitlin Hall
Raissa Rogers
Megan Raftis
Brooke McLean
John Cox
Wayne Martin
Dana Savard
Andrea Lawson
Jennifer Frayne
Bonnie Whitehead
Rosie Krul
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Minto Farmers’ Market: 

Assists with the growth and development of the Farmers’ Market in Palmerston.

Councillor Jean Anderson
Katie Baarda
Luke Hartung
Crystal Hartung 
Lena Martin
Suelaine Poot  
Bob McEachern  
Taylor Keunen (Market Manager)

 


Minto Youth Action Council logoMinto Youth Action Council:

Assists with the growth and development of opportunities, activities and initiatives for youth in Minto.

Krysta Koepke
Parker Cummings
Tyler Bernier
Caitlyn Aasman
Charlotte Hale
DJ Campbell
Ian Faris
Sabrina Smallgange
Tyler Bernier
Samantha Wilson
Kathleen Faris

Adult Allies:

Taylor Keunen (staff)
Megan Raftis


Local Heritage Marker Committee:

To develop the Local Heritage Marker Program.

Bob McEachern
Mark McKenzie
June MacDonald
Bonnie Whitehead
Megan Raftis
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Palmerston Railway Heritage Museum CommitteePalmerston Railway Heritage Museum Committee: 

Provides direction and key decision-making on the on-going development of the Palmerston Railway Heritage Museum.

Deputy Mayor David Turton
Susan Welsh
Bob McEachern
Chad Martin
Wayne Martin
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Drinking Water Quality Management Standards (DWQMS) Team:

Meeting at a minimum annually to ensure Town compliance with Provincial Clean Water Legislation is maintained.

Councillor Judy Dirksen
Todd Rogers, QMS Rep. Compliance Co-ordinator
Wayne Metzger, Water Sewer Foreman
Chris Harrow, Acting CAO
Gordon Duff, Treasurer
Jackie Hymers, Water Clerk


Economic Development and Planning Committee: 

Provides advice to Council on the business retention, attraction and other community development initiatives.

Councillor Judy Dirksen
Councillor Jean Anderson
Councillor Ron Elliott
Kirk Brownell
Hope Reidt
Gerry Horst
Alison Armstrong
Glen Hall
Jamie Doherty
Rob McLaughlin
Mary-Lou Colwell
Rep of Career Education Council
Belinda Wick-Graham (staff)
Taylor Keunen (staff)


Finance and Personnel Committee: 

Provides recommendations to Council on the policies and procedures impacting the financial activities of the Town.

All of Council, Deputy Mayor David Turton (Chair)
 


Fire and Emergency Measures Committee:

Provides recommendations to Council on policies and procedures impacting the activities of the Town Service and other emergency measures.

All of Council, Councillor Jean Anderson (Chair)


Health Professional Recruitment Committee: 

Provides information and advice to Council regarding the recruitment of physicians and other health care professionals.

Deputy Mayor David Turtonr


Maitland Valley Conservation Authority: 

Appointed to represent the Town on the Board established to govern Authority activities under the Conservation Authorities Act.

Deputy Mayor David Turton


Norgan Theatre Board: 

Provides information and advice to the Parks and Recreation Advisory Committee regarding policies, procedures and activities at the Norgan Theatre.

Councillor Ron Elliott
Scott Mc Fadden (Chair)
Elaine Elliott
Jane Toner
Delanie Toner
Gordon Blyth
Betty Douglas
Matt Lubbers (staff)
Grace Wilson (staff)


North Wellington Health Care Board Representative: 

The board of directors are elected and appointed members and, working together with the hospitals senior management team, oversee the activities of both Louise Marshall Hospital and Palmerston and District Hospital.

Councillor Judy Dirksen

Property Standards Committee: 

A quasi judicial body established under the Building Code Act to consider appeals to orders issued under the Property By-law or other violations of certain Ontario Building Code requirements.
Councillor Mark MacKenzie
George Strachan
Brad Richardson
Dave Burns
Kim Mac Kenzie


Public Works Committee: 

Provides recommendations to Council on the policies and procedures impacting the activities of the Public Works Department including urban services (water and sewer), roads and drainage, and cemeteries.

All of Council, Councillor Judy Dirksen (Chair)


Recreation Committee:

Provides recommendations to Council on the policies and procedures impacting recreation program including facilities, programs and other community initiatives.

All of Council, Councillor Ron Elliott (Chair)


Parks & Recreation Advisory Committee (P.R.A.C.)

Councillor Ron Elliott
Councillor Geoff Gunson
Bob McEachern
Bill Raynard
Adam Blahut
Ryan Fisk


Saugeen Valley Conservation Authority: 

Appointed to represent the Town and Wellington North on the Board governing Authority activities under the Conservation Authorities Act.

Wellington North Councillor Steve McCabe


Municipal Representative to the Ausable Bayfield Maitland Valley Source Protection Committee: 

Appointed to represent the Township of Howick, Town of Minto, Township of Wellington North, Municipality of North Perth, Township of Perth East and Township of Mapleton on the Board governing Authority activities under the Conservation Authorities Act

TBD


EarlyON Advisory Group:

Provides advise on engagement strategies for Childcare initiatives in Wellington County and the Town of Minto

Councillor Jean Anderson
Jessica Dettman (staff)


Saugeen Valley Conservation Authority:

Appointed to represent the Town and Wellington North on the Board governing Authority activities under the Conservation Authorities Act.

Wellington North Councillor Steve McCabe


 

Minto Retiree Activity GroupMinto Retirees Visit MPP Randy Pettapiece and the Ontario Legislature in Toronto

Ross Wilkie
Jim Connell
Jean Wallace
Doug Anderson
Lyle Murray
Alieda Murray
Bob Wallace
Doddi Reid

 

 

 


Westario Power:

Provides information to Council and represents the Town at shareholder meetings regarding the operation of Westario Power in the urban areas of the municipality.
 
Mayor George Bridge


Minto Trails Committee:

Provides recommendations to Council to increase usage of the trails and improvements of the trails within Minto

Councillor Mark MacKenzie
Jill Welsh
Vic Palmer
Rick Rock
Dave Mallett
Susan Forbes
Scotty Forbes
Paul Frayne
Greg Mallett (staff)


Livestock Valuers and Fence Viewers: 

Livestock valuers assess payments to an owner of livestock killed or damaged by a dog, wolf or coyote, while fence viewers settle cost sharing disputes under the Line Fence Act

Barry Heinmiller
Gerald Koeslag
Alan Simpson


Trees for Minto: 

Provide recommendations to Council to increase forest coverage in the watershed, to reduce the carbon footprint, reduce soil erosion and retain floodwaters through natural processes.

Deputy Mayor Ronald Faulkner
Councillor Judy Dirksen
Edwin Martin
Jonas Martin
Paul Martin
Melvin Steckle
Dr. Terry Fisk
Louise Heyming, Grand River Conservation Authority
Rob Johnson, Wellington County Tree Nursery
Bert Von Westerholt
Jared James
Annilene McRobb

 


Agriculture Incubator: 

Provides advise and recommendations to LaunchIt Board of Directors regarding Agricultural Incubator Initiative.

Councillor Judy Dirksen
Rose Austin
Ryan Koeslag
Caitlin Hall
Gerry Horst
Jonathan Zettler
Glen Hall


Wellington Farm and Home Safety Association:

The WFHSA promotes safety in the home, on the farm and beyond. Council Representative from each of the 7 municipalities in Wellington County is invited to be a member.

Councillor Judy Dirksen


LaunchIt Board of Directors:

Provides recommendations to Council on strategic direction and key decision-making on on-going projects and tasks related to the Incubator

Mayor George Bridge
Glen Hall


Other Appointments not to a Board or Committee

Dog Control Officer:

Richard John Rauwerda

 

Pound Keeper:

Terry Kuipers